Марія Артюшок вирощує квіти ще з дитинства


Марія Артюшок вирощує квіти ще з дитинства
Жінка бере участь в народженні краси


— Ви до мами?, — вигукнула маленька дівчинка в синій кофтинці, коли я підійшов до воріт подвір’я Артюшків, — вона в саду.
- Це моя наймолодша дитина. Четверта. Іванна. Їй сім років, але активна така, що я не встигаю за нею слідкувати, — розповідає згодом 37-річна садівниця Марія Артюшок, — молодший син Денис закінчив четвертий клас. Донька Марія навчається в Луцьку, а старший син намагається працевлаштуватися, — зітхає господиня, охайно поправляючи волосся. — Оце якраз прополюю міжряддя на клумбі, щоб бур’янами не заростало, сік із квітів не висмоктувало.
Садівництвом пані Артюшок активно займається вже 10 років, а квіти вирощує ще з дитинства. Біля великого будинку чарують пуп’янки троянд жовтого, помаранчевого, червоного, білого кольорів… Марія Артюшок говорить, що ці квіти любить особливо, адже вони покращують настрій, а їхні аромати — корисні для здоров’я. За рядами троянд ростуть жовті та білі лілеї. Господиня жваво коментує вибір тим, що ці амбітні квіти зачаровують безпосередністю та тендітністю, посилюють позитивні емоції, збагачують внутрішній світ. Певна річ, не обійшлося в садибі й без рожевих і буро-червоних власне українських квітів — мальв.
- Історія походження мальв насичена легендами, отож і мають у собі щось таємниче. Кожна квітка особлива, пуп’янки мають не лише зовнішню, а й глибинну чистоту, багатство краси, створене для того, щоб ним милуватися. Насіння мальв розкидаємо рано весною на необроблену землю. Починає квітнути мальва десь в середині червня, закінчує – в серпні. Виростає до 1-1,5 м., тож видно її здалеку. Мальва – чудова прикраса для селянської хати. Тому саджаю її постійно, за тином, щоб була як елемент декору до побілених стін будинку, — розповідає Марія Іванівна, — Жак Деліль у поемі "Сад" писав: "Художниками быть пристало садоводам!..". Це чиста правда. Я вважаю, що для того, аби посадити гарний сад і виростити хороший врожай, потрібно мати чисті наміри і добре серце, — продовжує господиня зі стажем.
— Тюльпан прийшов до Європи з Туреччини, зараз він є поширеною декоративною квіткою. Квітнуть червоні та жовтогарячі пуп’янки навесні, — у відповідь на моє запитання про «характер» тюльпанів розповідає пані Марія, — тюльпан – квітка горда, має свою харизму, любить, коли за нею доглядають.
В загорожі біля посаджених лілей квітнуть синьоокі іриси. – Я планую на наступний рік створити для них невеличку окрему клумбу. Квіти ж королівські! Потребують уваги! Я пам’ятаю, мені колись розповідали, що один з французьких королів, точно не знаю який, на час свого правління розпорядився зобразити цю яскраву квітку на гербі країни (це зробив Людовик VІІ,-авт.). Тож квіти заслуговують на особливу увагу!
— Ці квіти не тільки стали рідкісними, а й активно застосовуються в медицині, адже мають цілющі властивості, з них виготовляють препарати, що стимулюють роботу серця й кровообіг, заспокоюють нервову систему, — розповідає Марія Артюшок про конвалії, — але не слід ставити букет конвалій у тісній кімнатці, адже конвалії мають багато ефірних масел, а їх аромат у великих дозах шкодить здоров’ю. Влітку за тином у нас височіють пишні жоржини. Там же плетуться й іпомеї. Їхні пелюстки нагадають форму дзвіночків. Біля кухні в’ється ще поки нерозлогий плющ. Але росте, як на дріжджах, — продовжує екскурсію мальовничим садом господиня.
— Ми з чоловіком(Іван Петрович, 47 років, підприємець, парапсихолог,-авт.) просто обожнюємо екзотику у власному саду. Біля будинку росте гібіскус, який квітне величезними червоними та бузковими квітами. Його назва дослівно перекладається як "квітка чарівних жінок". Також вирощуємо декілька видів вейгел, чотири види спірей, форзицію, що має яскраво-жовте забарвлення пелюсток, колквицію (світло-рожеві дзвіночки), керію, що квітне жовтими зірочками, ростуть також різні види гортензії… Маємо насадження курильського чаю. Він квітне аж до морозів. Мій чоловік особливо вихваляє сніжноягідник (великі білі ягоди-кульки, що тримаються практично всю зиму, але не їстівні, — авт.) та кущ махрового чубушника. З ягід особливо любимо шовковицю, гумі, жимолость їстівну, котра, до речі, корисна для біоенергетики. За цієї екзотикою в нас невеликий куточок з насадженням обліпихи, а біля кухні росте бузок, — хвалиться красою саду Марія Артюшок. — Планів у нас ще багато. Займатися садівництвом – справжнє задоволення, адже ми беремо участь в народженні краси. Проте, клопотів з власним садом і городом надзвичайно багато — зауважила наостанок Марія Артюшок.
Порада від господині
Виноград відомий людству з давніх-давен. За історичними свідченнями, уже майже дев’ять тисяч років. 100 грамів ягід дають людині 60 кілокалорій. Деякі сорти винограду сприяють недужим на онкозахворювання.
Марія Артюшок вирощує виноград давно. Щоранку, за її словами, треба вживати його до 400 грамів. Згодом поступово збільшувати дозу, аж поки не досягне 2,5-3 кілограмів на день. До того ж, під час такого дієтичного курсу треба розподілити всю денну дозу так: трохи зранку натще, потім — за дві години до обіду й востаннє — через три-три з половиною години після обіду. У такий спосіб можна підняти не лише фізичну силу, а й вилікувати застудні захворювання, покращити стан нервової системи.

Петро КАТЕРИНИЧ. Cвітлина автора.