Інавгурація Зеленського: Парламент розігнати, уряд - міняти


На відміну від свого кіношного персонажа Голобородька, Зеленський пішки прийшов на власну інавгурацію до парламенту, а не приїхав на велосипеді. Проте уся подія пройшла у кращих традиціях реаліті-шоу.

Про що говорив Зеленський

Інавгураційна промова новообраного президента під час складання присяги – це щось на кшталт першочергового плану дій та вектора руху. Розставляються пріоритети, вказуються напрямки, перші кроки, окреслюється зовнішня політика та безпекова складова. Тобто те, що безпосередньо має стосунок до президентської царини.

Попри те, що у Конституції чітко закріплено рух країни до об’єднаної Європи та членство в НАТО, з промови новообраного президента абсолютно незрозуміло, чи є це прерогативою в його роботі. Адже про це не було сказано жодного слова. Натомість йшлося про те, що Європа нібито у нас у головах. І коли буцімто вона з’явиться в головах, вона буде в усій країні.

- Ми обрали шлях до Європи, але Європа – не десь там. Європа ось тут І коли вона буде ось тут – тоді вона з’явиться і ось тут – у всій Україні, — заявив він.

Окрім того, закликав повернутися тих українців, яких доля розкидала світом і які поїхали шукати кращої долі за кордоном. Важко сказати. що пропонує президент цим людям, проте він запросив їх в Україну: «Ми чекаємо на вас. Сувенірів з-за кордону не потрібно, привезіть, будь ласка, свої знання, досвід і ментальні цінності».

Щодо війни на Донбасі, то, за його словами, він готовий на усе, «щоб наші герої більше не гинули» і він нібито не боїться «ухвалювати складні рішення».

Проте які практичні дії виконуватиме він та його команда – наразі невідомо. Адже попри спекулювання на темі війни, не Україна її почала. І одного бажання президента для її припинення – замало. Оскільки ключі для врегулювання цього у Кремлі, а там не поспішають припиняти інтервенцію та повертати українські території та полонених.

Не обійшлося і без дешевого популізму на темах безробіття, медицини, доріг, тарифів тощо. Тобто того, що належить до зони відповідальності уряду та парламенту. І поки новообраний президент не сформує парламентської більшості та не впливатиме на формування уряду – вирішити ці проблеми він не зможе (якщо взагалі зможе).

Бажання президента

73% (від тих, що взяли участь у виборах – ред.), які проголосували за Зеленського, очікують від нього рішучих та красномовних дій (з елементами популізму). Навіть якщо доведеться порушити українське законодавство. Йому це наразі пробачать виборці. Проте не забудуть політичні опоненти.

Він одразу закликав Верховну Раду ухвалити кілька законів, зокрема щодо скасування депутатської недоторканності, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та виборчий кодекс.

Окрім того, просив звільнити з посад голову СБУ, генерального прокурора України та міністра оборони.

Розпустив та розігнав

Вкотре владна вертикаль на догоду власному рейтингу та електоральним уподобанням і керуючись політичною доцільністю намагається порушити закон. Зокрема у своїй промові Зеленський заявив, що розпускає Верховну Раду та закликав уряд піти у відставку.

Хоча де-факто коаліції у парламенті немає вже давно, але про це має заявити спікер Верховної Ради, який зробив це минулого тижня. Відповідно потрібно не розпускати парламент, а дати йому час для формування нової більшості.

Команда юристів новообраного президента та вітчизняні суди можуть ухвалити спільно будь-яке рішення, але чи не стане воно міною уповільненої дії для Зеленського надалі – питання відкрите.

Чимало українців заплескали від задоволення, почувши такі рішучу перші дії новообраного. Проте мало хто замислився, а що робитиме далі президент та як існуватиме країна.

Владна вертикаль на догоду власному рейтингу та електоральним уподобанням і керуючись політичною доцільністю намагається порушити закон

Звісно, держава не розвалиться. Відповідні інституції працюватимуть і надалі, економіка, сподіваємося, не надто болісно відреагує на це. Проте є суто процедурні та законодавчо закріплені механізми. Порушивши також їх, він не просто вириє під собою яму, а може опинитися з часом на межі імпічменту.

Отже, уряд Гройсмана пішов у відставку, як і наполягав гарант. І це не спроба підкласти новобраному президенту «свиню», а реакція на вимогу президента. Але щоб призначити новий уряд, потрібне відповідне рішення парламенту. Який він також розпустив.

Згідно із законом, «подання про призначення Верховною Радою України на посаду прем’єр-міністра України Президент України вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, в строк не пізніше, ніж на п’ятнадцятий день після надходження такої пропозиції».

А коаліції у Зеленського немає. Верховна Рада зараз займатиметься чим завгодно, окрім необхідної законотворчої діяльності. У них за два місяці позачергові вибори. А штаби після президентської кампанії розгорнуті не у всіх. А ще є 225 мажоритарників, яким за два місяці доведеться переконати виборців, що вони потрібні та незамінні.

Тобто на період передвиборчої кампанії (найближчі два місяці) в Україні будуть практично паралізованими гілки влади – парламент, уряд та президент (хоча він і не є однією з трьох гілок влади – законодавчої, виконавчої та судової).

Усі на вибори!

Дострокове припинення повноважень Верховної Ради, безсумнівно, на користь нового президента та його поки що частково відомої команди. Бо за різними соціологічними дослідженнями, умовна партія Зеленського отримує чималий рівень підтримки населення. Особливо поки він не змушений ухвалювати справді важливі та суперечливі рішення. Які далеко не сподобаються усім його прихильникам.

Про своє політичне майбутнє також заявив поки що чинний прем’єр Гройсман. Він також планує взяти участь у виборах до парламенту. Кажуть, що він може піти спільно з Яценюком та його переформатованою політичною силою.

Інші політичні сили, представлені у парламенті, також підтримують перевибори. Хоча і визнають, що це, радше, політична доцільність, аніж вимога законів.

Наприклад, нардеп від президентської сили Іван Рибак заявив, що підтримує рішення президента про розпуск парламенту.

Інший нардеп Григорій Тіміш повідомив: «На мою думку, ці два місяці роботи будуть малопродуктивними. Гройсман піде у відставку. Та просимо всі гілки чинної влади продовжити роботу над програмами підтримки інфраструктури сільської місцевості, можемо ще багато за літо встигнути зробити… Паралельно з виборами, звичайно».

Також підтримала перевибори Юлія Тимошенко та рештки колишніх «регіоналів». У цих гравців досі розгорнуті штаби і вони сподіваються отримати чималу підтримку за рахунок рейтингів лідерів.

Окрім того, на політичну арену планують вийти нові гравці, для яких ці перевибори можуть стати квитком до парламенту. Зокрема політичних партій Вакарчука, Смешка чи оновленого Гриценка.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Максим Бурбак народний депутат
Розпочну з основ права. Можу спокійно про це говорити, бо закінчив юридичний факультет Чернівецького університету. Так ось. Базові положення теорії держави і права говорять нам, що є три гілки влади — законодавча, виконавча і судова. Між ними повинен бути баланс. Для того, щоб країна працювала і щоб не було узурпації влади. Президент повідомив, що на розпуск парламенту існує запит суспільства. На це я відповів йому, що сто років тому, 1917-го, також був «запит»: «фабрики – робітникам», «землю – селянам», «ні – війні». Ми вже заплатили високу ціну за такі «суспільні настрої». Україну окупувала радянська Росія. А потім був Голодомор, великий терор і знищення цвіту нації. Нагадав про це Володимиру Зеленському. Бо не знаю, чи на парах з історії їм про це розповідали. Потім знову повернувся до юридичних аспектів. Беремо, кажу, нашу Конституцію, гарантом якої Ви вчора присягнули бути. Стаття 90 чітко визначає три підстави для розпуску парламенту. Сьогодні жодної з них немає. Повідомив Президенту також, що 17 травня, минулої п’ятниці, фракція «Народного фронту» вийшла з парламентської коаліції «Європейська Україна». Голова Верховної Ради оголосив про припинення існування коаліції і початок формування нової. Все відповідно до Конституції. Ми ініціювали початок консультацій про створення нової коаліції, що мають тривати місяць — згідно з законом. Тобто, своїм указом про «розпуск парламенту» Ви, пане Президенте, унеможливите створення коаліції. І насамкінець. Згадали про відставку уряду, про яку заявив Володимир Гройсман. Оскільки Президент вчора вимагав негайної відставки уряду, нагадав йому, що він мав би запропонувати свою кандидатуру на посаду прем’єра. Відповіді не почув. Мене це дивує. Бо якщо вимагаєш відставки уряду, значить готовий взяти відповідальність і знаєш, як діяти далі. А щодо сумнівних дочасних виборів до парламенту – ми готові.
Максим Бурбак, народний депутат

Джерело статті: “https://pogliad.ua/news/politics/inavguraciya-zelenskogo-parlament-rozignati-uryad---minyati-372193”